مقالات آموزشی

نحوه کار کولرهای گازی

نحوه کار کولرهای گازی

هنگامی که گرمای بهار ، تابستان و اوایل پاییز وارد می شود ، خوب است که در خانه خود مقداری سیستم خنک کننده داشته باشید تا بتوانید گرما را از بین ببرید. برخی از افراد برای خنک سازی خانه از کولرهای گازی پنجره ای قابل حمل برخوردار هستند و برخی دیگر دارای تهویه مطبوع مرکزی هستند.

اجزای کولر گازی

آموزش تعمیرات کولر گازی

کولر گازی به دو قسمت مهم تقسیم میشود که یک قسمت از آن در بیرون از خانه و یک قسمت دیگر آم در داخل خانه تعبیه میشود

کولرهای گازی مرکزی دارای دو سیم پیچ مختلف برای خنک سازی خانه شما هستند. از این نوع سیستم خنک کننده برای خنک سازی کل خانه استفاده می شود ، در مقابل یک کولر گازی پنجره ای که برای خنک سازی یک منطقه یا اتاق خاص از خانه شما استفاده می شود. کمپرسور خنک کننده ، خارج از خانه تنظیم شده است ، جدا از واحد فن که برای دمیدن هوای خنک در سراسر خانه در واحد هوای مرکزی استفاده می شود ، برخلاف تهویه هوا پنجره که از همه چیز در یک واحد مخفی استفاده می کند. با استفاده از کانال های گرمایش / سرمایش موجود که کل خانه را در بر می گیرد ، واحد هوای مرکزی می تواند کل خانه را به طور مساوی خنک کند.

سیم پیچ را که در خارج از خانه شما قرار می گیرد سیم پیچ متراکم می نامند. این شامل یک کمپرسور ، فن کندانسور سیم پیچ متراکم ، یک کوره برای محافظت از افراد در برابر تماس با تیغه فن ، یک کیف ساخته شده در اطراف تمام اجزا ، کنترل ها و دو خط مبرد است که به خانه به سیم پیچ اواپراتور منتقل می شود.

مبرد داخل کمپرسور از طریق سیم پیچ اواپراتور داخل آن پمپ می شود که با دمیدن فن کوره هوا از طریق سیم پیچ هوا را خنک می کند. سیم پیچ گرما را از هوا جذب می کند. سپس مبرد به بیرون به طرف سیم پیچ کندانسور جریان می یابد و در اینجا گرمای جذب شده آزاد می شود. در این مرحله ، مبرد (معروف به فریون) با خنک شدن و ادامه چرخه جریان مبرد ، به حالت مایع برمی گردد.

تعمیر و نگهداری منظم مورد نیاز است

برای کارکرد درست کولر گازی مرکزی ، نگهداری منظم مورد نیاز است. این شامل تعویض فیلترها به طور مرتب ، روغن کاری موتور فن و تمیز نگه داشتن قطعات و زائدات است. برای روغن کاری موتور ابتدا باید برق را به سیستم خاموش کرده و قفس فن را که موتور فن را در جای خود نگه می دارد خارج کنید. مجموعه قفس را وارونه کنید تا به درگاه های روغن موتور دسترسی پیدا کنید.

این درگاه ها در بالای موتور ، درست در زیر تیغه فن موتور قرار خواهند گرفت. شاخه های روغن محافظ موتور در برابر آوار را بردارید. هر پورت باید با سه قطره روغن همه منظوره ، سه در یک روغن کاری شود. پره فن را با دست به آرامی بچرخانید تا روغن درون فن پراکنده شود. اکنون شاخه های روغن را تعویض کرده و روغن اضافی که ممکن است ریخته باشد را پاک کنید. این فرایند باید هر فصل تکرار شود تا از روغن کاری مناسب و سایش طولانی موتور فن شما اطمینان حاصل شود.

تمیز کردن فن های خنک کننده کولرگازی

حداقل یک بار در سال ، به خصوص قبل از شروع فصل ، دستگاه را خاموش کرده و برای تمیز کردن باله های خنک کننده ، از شلنگ باغ برای پاک کردن هرگونه آلودگی ، بریده شدن علف ها ، برگها و بقایای دیگر واحد استفاده کنید. روزهای گرم و خشک تابستان و وزش باد و وزش باد ماسه به کیک شدن باله های کندانسور و کاهش ظرفیت سرمایش کمک می کند.

برای اطمینان از اینکه جریان هوای خوبی حاصل می شود ، باید اغلب فیلتر موجود در کانال هوای برگشتی کوره خود را تغییر دهید. یک فیلتر کثیف باعث کم شدن جریان هوا می شود و می تواند باعث یخ زدگی دستگاه شود و جریان هوا را حتی بیشتر محدود کند.

آخرین نکته ای که باید در نظر بگیرید فن کوره است که وظیفه دمیدن هوای خنک به خانه شما را بر عهده دارد. این نیز به مقدار مناسب نگهداری نیاز دارد. پنکه باید دقیقاً مانند واحد خارجی هر از چند گاهی روغن کاری شود.

جهت اطلاع از سایر آموزش های فنی و حرفه ای از لینک های مربوطه اقدام نمایید.

✔️ – آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی
✔️ – آموزش تعمیرات برد الکترونیکی
✔️ – آموزش تعمیرات موبایل
✔️ – آموزش تعمیرات لپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید