آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

   آموزش تعمیرات برد الکترونیکی


آموزش تعمیرات برد الکترونیکی
یکی از دوره های پرمتقاضی در آکادمی آموزشی تهران است که آموزش آن توسط بهترین متخصصین این حرفه صورت میگیرد،زیرا ازآنجا که تنوع بردها بسیار زیاد میباشد آموزش تعمیرات برد الکترونیکی یک استاد باتجربه و متخصص را میطلبد که بتواند دانشی علمی و عملی خود را در زمینه تعمیرات برد را در اختیار هنرجو قرار دهد،از این رو ما در مرکز خود بهترین و باتجربه ترین متخصصین این حرفه را بکار گرفته ایم تا بتوانیم دانشی غنی و کارآمد را در اختیار هنرجو قرار دهیم

اگر قصد شرکت در کلاسهای آموزش تعمیر برد الکترونیکی را دارید و یا اینکه میخواهید تعمیرات برد انجام دهید به پایین صفحه مراجعه کرده و با پر کردن فرم،در خواست خود را برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

همچنین میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید

 

شماره  تماسهای شعبه انقلاب : ۰۲۱۶۶۹۳۷۲۴۱ -۰۹۱۹۶۱۵۸۳۵۶

 

شماره تماسهای شعبه صادقیه : ۰۲۱۴۴۹۲۷۰۳۹ -۰۹۹۲۵۰۷۹۰۲۹

 

آموزش تعمیرات برد الکترونیکی را در اکادمی آموزشی تهران بگذرانید

 

آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

برای آموزش تعمیرات برد موبایل میتوانید اینجا کلیک کنید

گام نخست برای انجام تعمیرات برد الکترونیکی عیب یابی آن است وبسیارند تعمیرکارانی که از سر کم تجربه گی تعمیرات برد را به عهده میگیرند و بارها وبارها اتفاق افتاده که اقدام به تعمیر قسمتهای سالم برد کرده اند و به برد های سالم خسارتی جبران ناپذیر زده اند که شاید دیگر قابل جبران نیست. ما درآکادمی آموزشی تهران در کلاسهای آموزش تعمیرات برد الکترونیک ابتدا نحوه عیب یابی دقیق برد را به  هنرجویان آموزش داده تا بتوانند بدون صدمه به دیگر قسمتهای برد قطعه معیوب آن راشناسایی کنند و سپس به تعمیر برد الکترونیکی بپردازند.

 

آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

 

جدول معرفی دوره های تخصصی آموزش تعمیرات برد الکترونیکی
نام دوره: گروهی نیمه گروهی نیمه خصوصی خصوصی خصوصی
تعداد نفرات: ۷تا۱۴نفر ۵تا۶نفر ۲تا۳نفر ۲ نفره ۱نفره
هزینه آموزش:

۱۵۰۰۰۰۰

۱۲۰۰۰۰۰

۲۱۰۰۰۰۰

۱۸۰۰۰۰۰

۲۹۰۰۰۰۰

۲۵۰۰۰۰۰

۴۰۰۰۰۰۰

۳۵۰۰۰۰۰

۵۳۰۰۰۰۰

۵۰۰۰۰۰۰

شروع دوره: اول هرهفته اول هرهفته اول هرهفته اول هر هفته اول هرهفته
تضمین آموزش: دارد دارد دارد دارد دارد

 

وسایل مورد نیاز برای تعمیرات برد الکترونیکی

مولتی متر

مولتی متر یکی از وسایلی است که دربسیاری از جاها از جمله آزمایشــگاهها و کارگاهها برای اندازه گیری کمیتی مانند جریان و مقاومت و ولتاژمورد استفاده قرار میگیرد که بهترین نوع ان در بازار به لحاظ دقت بالا مولتی متر دیجیتالی میباشد

اسیلوسکوپ

برای مشاهده شکل موج در آزمایشگاهها  از وسیله ای بنام اسیلوسکوپ استفاده میشود

آمپرمتر

ازآمپرمتر درمدارهــا برای اندازه گیری جریان اســتفاده میشــود.

ولت متر

بــرای اندازه گیری ولتاژ درمدارهــا از ولت متــر اســتفاده میکنند. درمدارهــا از اهم متر برای اندازه گیری مقاومت اســتفاده میشــود. به همین منظور اهم متر را به دو ســر مقاومت وصل میکنند

تمام اینها در کلاس آموزش تعمیرات برد الکترونیک به شما اموزش داده میشود

اگر به تعمیرات برد علاقه دارید آموزش برد الکترونیک را از دست ندهید.

 

آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

 

برای عیب یابی مدار الکترونیک ابتدا بایستی مراحل زیر را انجام داد:

 

 • اتصالات سیمی را بررسی کنیم
 • تمام قسمت های مدارالکترونیکی را از نظر شکستگی و سوختگی بررسی کنیم
 • از محکم بودن اتصالات ونحوه صحیح قرارگیری آنها اطمینان حاصل کنیم
 • اتصال صحیح تراشه ها و قطعات روی برد را بررسی کنیم
 • از تمیز بودن و عدم وجود ذرات خارجی در برد اطمینان حاصل کنیم

عیب یابی کردن بردهای الکترونیکی بسیار حساس بوده و دقت بسیار بالایی را میطلبد چون که وجود حتی یک ترک بسیار ریز و کوچک میتواند باعث بروزاختلال در عملکرد آن شود به همین خاطر تنها باید توسط یک فرد کار بلد که آموزش تعمیرات برد الکترونیکی را گذرانده باشد انجام شود.

تعمیر کاران برای عیب یابی و انجام تعمیرات برد باید از تجهیزات  پیشرفته همانند ذره بین پیشرفته و میکروسکوپ که در دوره اموزش تعمیرات برد آموزش دیده اند استفاده کنند.

 

نحوه آموزش برد الکترونیکی

بسیاری از آموزشگاهها بدون در نظر گرفتن وجدان کاری فقط آموزش تعمیرات برد الکترونیکی را به صورت تئوری و تمرین و اموزش روی بردهای سوخته که هیچ خروجی مناسبی را به هنرجو نمیدهد انجام میدهند درحالی که در آکادمی ما تعمیر کاران برای آموزش و یادگیری هنرجویان برد های الکترونیکی مختلفی را در اختیار آنها میگذارند تا بتوانند عیب یابی را به صورت عملی یادبگیرند  و در حین کار اگر سوالی پیش آمد بتوانند در مورد آن با استاد به گفتگو بپردازند .

 

آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

اساتید ما با توجه به تخصص کاری و علاقه بسیار به امر آموزش و راهی کردن کار آموزان به بازار کار تمام سعی خود را برای آموزش دقیق و تسلط کارآموز به تعمیرات را انجام میدهند تا کاراموز پس از آموزش بتواند راهی بازار کار شود و آینده شغلی خود را تامین کند .

قطعات گوناگونی بر روی بردهای الکترونیکی تعبیه شده است که در دوره اموزش تعمیرات برد الکترونیک به شما آموزش داده میشود و اگر بخواهیم این قطعات را تقسیم بندی کنیم بطور کلی در دو دسته passive  و active قرار میگیرند:

قطعات به کار رفته در برد الکترونیکی ( آموزش تعمیرات برد الکترونیکی )

قطعات فعال: قطعاتی هستند که می توانند جریان برق را کنترل کنند.

ترانزیستور ، لوله های خلاء و یکسو کننده هایتحت کنترل سیلیکون از جمله قطعات فعال در بردهای الکترونیکی هستند.

قطعات پسیو: نیز قطعاتی هستند که جریان برق را از طریق سیگنال های الکترونیکی نمی توانند کنترل کنند.  خازن ها،

مقاومت ها، القاگر ها و دیودها برخی از قطعات منفعل در بردهای الکترونیکی هستند.

 

به طور کلی مهمترین قطعات بکار رفته در بردهای الکترونیکی عبارتند از:

 

مقاومت الکتریکی:

مقاومت قطعه ای است که در دو نوع ثابت و متغیر تولید می شود. مقاومت یکی از مهمترین قطعات

 برد الکترونیکی است که برای کاهش جریان و افت ولتاژ به میزان معین استفاده می شود.

 

خازن الکتریکی:

این قطعه برای ذخیره بار الکتریکی استفاده می شود. واحد اندازه گیری بار خازن فاراد و برای نشان

دادن مقدار خازن از پیشوندهای نانو، میکرو و پیکو استفاده می شود. خازن های قطبی، غیر قطبی، متغیر و قابل تنظیم از جمله انواع این قطعه به شمار می روند.

 

دیودها: 

این قطعه در مدار وظیفه یک طرفه کردن جریان را بر عهده دارد.

همچنین از دیودها برای تبدیل سیگنال AC به سیگنال DC و همچنین تنظیم ولتاژ استفاده می شود. انواع این قطعه در برد الکترونیکی عبارتند از: دیود نوری، دیود زنر و دیود حساس به نور.

 

سوئیچ: 

این قطعه در برد الکترونیکی وظیفه قطع، وصل و تغییر جریان در مدار الکترونیکی را بر عهده دارد. معمولا در مدارهای الکترونیکی از مدل مکانیکی آن استفاده می شود.

انواع سوئیچ های قابل استفاده در مدارهای الکترونیکی عبارتند از :

: Push Switch، Push To Break Switch و Single Pole Single Through Switch

 

ترانزیستور:

این قطعه برای تقویت یا قطع و وصل سیگنال‌های برد به کار می‌رود.

برای ساخت این قطعه از مواد نیمه رسانایی مثل سیلیسیم و ژرمانیم ساخته می‌شود.

از انواع مختلف این قطعه می توان به ترانزیستور NPN، ترانزیستور PNP و فوتو ترانزیستور اشاره کرد.

 

آشنایی با برد الکترونیکی و نحوه ساخت و انواع آن

برد الکترونیکی چیست؟

بردهای الکترونیکی چگونه ساخته میشوند؟

برد مدار چاپی یا PCB ، یک ماژول خودمختار از اجزای الکترونیکی بهم پیوسته است که در دستگاه های مختلف از بوق های معمول ، یا پیج ، و رادیوها گرفته تا رادارهای پیچیده و سیستم های رایانه ای یافت می شود. این مدارها توسط یک لایه نازک از ماده رسانا رسوب داده شده ، یا “چاپ شده” ، روی سطح یک تخته عایق معروف به بستر تشکیل می شوند. اجزای الکترونیکی منفرد روی سطح بستر قرار می گیرند و به مدارهای متصل می شوند. انگشتان تماس در امتداد یک یا چند لبه بستر به عنوان اتصال سایر PCB ها یا دستگاه های الکتریکی خارجی مانند کلیدهای خاموش عمل می کنند. یک صفحه مدار چاپی ممکن است دارای مدارهایی باشد که یک عملکرد واحد مانند تقویت کننده سیگنال یا چندین عملکرد را انجام می دهند.

سه نوع عمده ساخت مدار چاپی وجود دارد: یک طرفه ، دو طرفه و چند لایه. تخته های یک طرفه اجزای سازنده را در یک طرف بستر قرار می دهند. وقتی تعداد اجزا برای یک صفحه یک طرفه زیاد شود ، ممکن است از یک صفحه دو طرفه استفاده شود. اتصالات الکتریکی بین مدارهای هر طرف با ایجاد سوراخ از طریق بستر در مکان های مناسب و آبکاری داخل سوراخ ها با یک ماده رسانا ایجاد می شود. نوع سوم ، یک صفحه چند لایه ، دارای یک زیرلایه است که از لایه های مدارهای چاپی جدا شده توسط لایه های عایق تشکیل شده است. اجزای موجود در سطح از طریق سوراخهای آبکاری شده به لایه مدار مناسب متصل می شوند. این الگوی مدار را بسیار ساده می کند.

انواع برد الکترونیکی (آموزش تعمیرات برد الکترونیکی)

PCB  یا بردهای الکترونیکی تک لایه :

از اواخر دهه ۱۹۵۰ وجود داشته و هنوز در سال۲۰۲۱ هم در حجم گسترده قطعات بازار جهانی تسلط دارند بردهای یک طرفه فقط حاوی یک لایه ماده رسانا هستند و برای طراحی های با چگالی کم مناسب ترین هستند. طراحی بردهای تک لایه آسان و سریع تولید می شوند. بردهای تک لایه به عنوان پردرآمدترین پلت فرم در صنعت عمل می کنند، که تمام اینها در کلاس آموزشض تعمیرات برد الکترونیکی توسط استاد به شما نوضیح داده میشود.

آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

مزایای PCB یا برد های تک لایه:

 • ایده آل برای طرح های ساده با چگالی کم
 • هزینه کمتر ، به ویژه برای سفارشات با حجم زیاد
 • شانس کمتری برای تولید مسائل
 • محبوب ، متداول و به راحتی قابل درک توسط اکثر سازندگان PCB

بردهای دو لایه :

برد مدار چاپی دو طرفه یا دو لایه (PCB) برای مدارهای پیچیده مناسب ترند زیرا مساحت آن ها برای الگوی هادی دو برابر بیشتر ازبرد های یک طرفه است.

برد های دو طرفه دارای الگوی رسانایی در دو طرف تخته هستند. داشتن دو الگوی رسانای جداگانه نیاز به اتصال الکتریکی بین آنها دارد.

به این نوع پل های الکتریکی “ویاس” گفته می شود. A via به راحتی یک سوراخ در PCB است که با فلز پر شده یا پوشانده شده و الگوی هادی دو طرف را لمس می کند که در دوره آموزش تعمیرات برد الکترونیکی  توسط استاد به شما توضیح داده میشود.

برد های چندلایه : ( آموزش تعمیرات برد الکترونیکی )

آموزش تعمیرات برد الکترونیکیبرد الکترونیکی چند لایه یک برد مدار است که بیش از دو لایه دارد.

برخلاف PCB دو طرفه که فقط دارای دو لایه رسانای از مواد است ، همه PCB های چند لایه باید حداقل دارای سه لایه ماده رسانا باشند که در مرکز مواد مدفون شده اند.

آموزش برد های الکترونیکی چند لایه چگونه ساخته می شوند؟

لایه های متناوب prepeg و مواد هسته ای تحت درجه حرارت و فشار بالا ورقه ورقه می شوند تا PCB های چند لایه تولید شوند. اگر بخواهید دوره آموزش تعمیرات برد الکترونیکی را بگذرانید دانستن این اطلاعات برای شما مفید خواهید بود ]این فرایند اطمینان حاصل می کند که هوا بین لایه ها گیر نیفتاده است ، رساناها کاملاً توسط رزین کپسوله می شوند و چسبی که لایه ها را به هم می چسباند به درستی ذوب و پخت می شوند.

سپس لایه های برد متناوب در یک دستگاه پرس لمینیت قرار می گیرند. دما و فشارهای بسیار زیاد به روی هم جمع می شوند و باعث “ذوب شدن” ماده اولیه و اتصال لایه ها به یکدیگر می شوند. پس از خنک شدن ، نتیجه نهایی یک برد الکترونیکی چند لایه بسیار سخت و محکم است ، دامنه ترکیبات مواد از شیشه اپوکسی پایه گرفته تا مواد سرامیکی یا تفلون عجیب و غریب گسترده است.

آموزش تعمیرات برد الکترونیکیمزایای برد های الکترونیکی چند لایه (در مقایسه با برد های یک یا دو طرفه) که در اموزش تعمیرات برد الکترونیکی یاد میگیرید
 • تراکم مونتاژ بالاتر
 • اندازه کوچکتر (صرفه جویی قابل توجهی در فضا)
 • افزایش انعطاف پذیری
 • اختلاط آسان تر ویژگی های امپدانس کنترل شده
 • محافظت EMI از طریق قرار دادن دقیق لایه های قدرت و زمین.
 • نیاز به اتصالات سیم کشی اتصال را کاهش می دهد (وزن کلی را کاهش می دهد)
 • Hl,ca juldvhj fvn hg;jv,kd;d

قطعات روی صفحه  برد الکترونیکی با دو روش مختلف از نظر الکتریکی به مدارها متصل می شوند:

یکی قدیمی تر “از طریق سوراخ فناوری” و جدیدتر “فناوری نصب سطح”. با استفاده از فن آوری سوراخ ، هر جز component سیم های نازک یا سرب دارد که از سوراخ های کوچک بستر رد می شوند و در مدارهای طرف مقابل به لنت های اتصال لحیم می شوند. جاذبه و اصطکاک بین لیدها و کناره های سوراخ ها اجزای سازنده را تا لحیم شدن در جای خود نگه می دارند.

با استفاده از فناوری نصب سطح ، پایه های چسبنده J یا L شکل روی هر یک از اجزا مستقیماً با مدارهای چاپی تماس می گیرند. یک خمیر لحیم کاری متشکل از چسب ، شار و لحیم کاری در نقطه تماس اعمال می شود تا اجزای آن در جای خود نگه داشته شوند تا لحیم ذوب شده یا “مجدداً از جوشش مجدد” لحیم کاری در اجاق انجام شود تا اتصال نهایی برقرار شود.

اگرچه فناوری نصب سطح نیاز به دقت بیشتری در نحوه قرارگیری اجزا دارد ، اما فرایند زمان بری حفاری و لنت های اتصال فضایی ذاتی از طریق تکنولوژی سوراخ را از بین می برد. امروزه از هر دو فناوری استفاده می شود.

دو نوع دیگر از مجموعه مدارها مربوط به صفحه مدار چاپی است.:

یک مدار مجتمع ، که گاهی اوقات IC یا میکروچیپ نامیده می شود ، عملکردهای مشابه برد مدار چاپی را انجام می دهد به جز اینکه IC شامل مدارها و اجزای بیشتری است که به طور الکتروشیمیایی در محل خود روی سطح یک تراشه بسیار کوچک سیلیکون “رشد” می کنند. یک مدار ترکیبی ، همانطور که از نام آن پیداست ، مانند یک صفحه مدار چاپی به نظر می رسد ، اما شامل برخی از اجزای سازنده است که به جای اینکه روی سطح قرار گیرند و لحیم شوند ، روی سطح بستر رشد می کنند.

تاریخ بردهای الکترونیکی :

تابلوهای مدار چاپی از سیستم های اتصال الکتریکی که در دهه ۱۸۵۰ ساخته شده اند ، تکامل یافته اند. در ابتدا از نوارها یا میله های فلزی برای اتصال اجزای بزرگ الکتریکی نصب شده روی پایه های چوبی استفاده می شد. به مرور نوارهای فلزی با سیمهای متصل به پایانه های پیچ و پایه های چوبی با شاسی های فلزی جایگزین شدند.

اما به دلیل افزایش نیازهای عملیاتی محصولاتی که از تخته های مدار استفاده می کردند ، به طراحی های کم حجم و جمع و جورتر نیاز بود. در سال ۱۹۲۵ ، چارلز دوكاس از آمريكا درخواست ثبت اختراع براي روش ايجاد مسير الكتريكي مستقيماً بر روي سطح عايق شده را با چاپ از طريق شابلون با جوهرهاي رساناي الكتريكي ارائه داد. این روش نام “سیم کشی چاپی” یا “مدار چاپی” را به دنیا آورد.

آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

در سال ۱۹۴۳ ، پل آیزلر از پادشاهی انگلستان روشی را برای قلم زنی الگوی رسانا یا مدارها بر روی لایه ای از فویل مسی متصل به یک پایه غیر رسانای تقویت شده با شیشه ثبت کرد. استفاده گسترده از تکنیک آیزلر تا دهه ۱۹۵۰ که ترانزیستور برای استفاده تجاری معرفی شد ، رخ نداد. تا آن زمان اندازه لوله های خلاuum و سایر اجزا آنقدر بزرگ بودند که روشهای نصب و سیم کشی سنتی مورد نیاز بود. با ظهور ترانزیستور ، اجزای سازنده بسیار کوچک شدند و تولیدکنندگان برای کاهش اندازه کلی بسته الکترونیکی به صفحه مدار چاپی روی آوردند.

از طریق فناوری سوراخ و استفاده از آن در مدار چاپی چند لایه توسط شرکت آمریکایی Hazeltyne در سال ۱۹۶ ثبت اختراع شد. افزایش حاصل در تراکم م componentلفه ها و مسیرهای الکتریکی با فاصله نزدیک ، دوره جدیدی را در طراحی PCB آغاز کرد. تراشه های مدار مجتمع در دهه ۱۹۷۰ معرفی شدند و این قطعات به سرعت در طراحی و تولید تکنیک های مدار چاپی گنجانده شدند.

آیا برد الکترونیکی طرح و ساخت استانداردی دارد :

چیزی به عنوان استاندارد وجود ندارد ،تخته مدار چاپی هر صفحه برای عملکرد خاصی عملکرد منحصر به فردی دارد و باید برای انجام آن کار در فضای اختصاص یافته طراحی شود. طراحان تابلو از سیستم های طراحی به کمک رایانه با نرم افزار ویژه برای طرح الگوی مدار بر روی تخته استفاده می کنند. فاصله بین مسیرهای هدایت الکتریکی اغلب ۰٫۰۴ اینچ (۱٫۰ میلی متر) یا کوچکتر است. محل حفره های ورودی قطعات یا نقاط تماس نیز مشخص شده است ، و این اطلاعات به دستورالعمل های ماشین حفاری کنترل عددی رایانه یا دستگاه لحیم کاری اتوماتیک مورد استفاده در فرآیند تولید ترجمه می شود.

پس از طرح الگوی مدار ، یک تصویر منفی یا ماسک با اندازه دقیق روی یک صفحه پلاستیکی شفاف چاپ می شود. با یک تصویر منفی ، مناطقی که بخشی از الگوی مدار نیستند با رنگ سیاه و الگوی مدار به صورت واضح نشان داده می شوند.

استفاده از مواد خام در ساخت برد الکترونیکی

زیرلایه ای که معمولاً در صفحه های مدار چاپی استفاده می شود ، رزین اپوکسی تقویت شده با الیاف شیشه (فایبرگلاس) با فویل مسی است که به یک یا هر دو طرف متصل شده است. PCB های ساخته شده از رزین فنلی تقویت شده با کاغذ با فویل مس پیوند خورده ، قیمت کمتری دارند و اغلب در دستگاه های برقی خانگی استفاده می شوند.

مدارهای چاپ شده از مس ساخته شده اند که روی سطح زیر انداز آبکاری می شوند و یا حک می شوند تا الگوی مورد نظر باقی بماند. (به فرآیندهای “افزودنی” و “تفریحی” که در مرحله ۳ در بخش “روند تولید” توضیح داده شده است مراجعه کنید). مدارهای مسی برای جلوگیری از اکسید شدن با یک لایه قلع سرب پوشانده شده اند. انگشتان تماس با سرب قلع ، سپس نیکل و در آخر طلا برای هدایت عالی آبکاری می شوند.

اجزای خریداری شده شامل مقاومت ها ، خازن ها ، ترانزیستورها ، دیودها ، تراشه های مدار مجتمع و سایر موارد هستند.

آموزش روند ساخت برد الکترونیکی

پردازش و مونتاژ برد مدار چاپی در یک محیط کاملا تمیز انجام می شود که می توان هوا و اجزا را از آلودگی در امان نگه داشت. اکثر تولیدکنندگان الکترونیکی فرآیندهای اختصاصی خود را دارند ، اما مراحل زیر ممکن است به طور معمول برای ساخت یک صفحه مدار چاپی(برد الکترونیکی) دو طرفه استفاده شود.

ساخت بستر برای خلق برد های الکترونیکی :

۱ : الیاف شیشه بافته شده از رول باز می شود و از طریق یک ایستگاه فرآوری تغذیه می شود. تصاویر بالا یک قسمت بزرگ از PCB را نشان می دهد.

تصاویر فوق یک قسمت بزرگتر از PCB را نشان می دهد.

آموزش تعمیرات برد الکترونیکجایی که با آغشته یا پاشش با رزین اپوکسی آغشته می شود. الیاف شیشه آغشته شده سپس از طریق غلطک هایی عبور می کند که مواد را به ضخامت مورد نظر برای بستر نهایی می غلتاند و همچنین رزین اضافی را از بین می برد.

۲ : مواد زیرلایه از داخل کوره ای عبور می کند که در آن نیمه سیمی شده است. بعد از فر ، مواد به پانل های بزرگ بریده می شوند.

۳ : پانل ها به صورت لایه ای انباشته می شوند و به طور متناوب با لایه های فویل مسی پشت چسب قرار می گیرند. پشته ها در یک پرس قرار می گیرند و در آنجا تحت دمای حدود ۳۴۰ درجه فارنهایت (۱۷۰ درجه سانتیگراد) و فشارهای ۱۵۰۰ psi به مدت یک ساعت یا بیشتر قرار می گیرند. این به طور کامل رزین را درمان می کند و فویل مس را به سختی به سطح مواد بستر متصل می کند.

سوراخکاری و آبکاری سوراخ های برد

۴ : چندین صفحه از بستر ، هر کدام به اندازه کافی بزرگ که می تواند چندین صفحه مدار چاپی ایجاد کند ، روی هم چیده شده و برای جلوگیری از حرکت آنها به هم چسبیده اند.

پانل های انباشته شده در دستگاه CNC قرار می گیرند و سوراخ ها مطابق الگویی که هنگام چیدن تخته ها تعیین می شود ، سوراخ می شوند. سوراخ ها از بین می روند تا مواد اضافی چسبیده به لبه های سوراخ ها از بین بروند.

۵ : سطح داخلی سوراخ هایی که برای تهیه مدار رسانا از یک طرف تخته به طرف دیگر طراحی شده اند ، با مس روکش می شوند. سوراخهای غیر رسانا متصل می شوند تا از آبکاری شدن آنها جلوگیری شود بعد از برش جداول جداول از صفحه بزرگتر ، چاپ Printer Circuit Boardor حفاری نمی شود.

ایجاد الگوی مدار چاپی روی بستر

آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

الگوی مدار چاپی ممکن است توسط یک فرآیند “افزودنی” یا یک فرآیند “تفریق” ایجاد شود. در فرآیند افزودنی ، مس با الگوی مورد نظر روی سطح بستر آبکاری شده یا اضافه می شود و بقیه سطح را بدون آبکاری می گذارد.

در فرآیند تفریق ابتدا سطح سطح بستر آبکاری می شود و سپس مناطقی که بخشی از الگوی مورد نظر نیستند ، اچ می شوند ، یا کم می شوند. ما باید فرآیند افزودنی را توصیف کنیم.

۶ : سطح فویل بستر از بین رفته است. پانل ها از یک محفظه خلا عبور می کنند که در آن یک لایه از ماده مقاومت در برابر فشار مثبت به طور کامل بر روی کل سطح فویل فشار داده می شود. یک ماده مقاومت در برابر نور ، پلیمری است که خاصیت آن را دارد که در معرض نور ماوراlet بنفش محلول تر شود.

خلا vac اطمینان می دهد که هیچ حباب هوا بین فویل و مقاومت در برابر نور گیر نمی کند. ماسک الگوی مدار چاپی در بالای مقاومت در برابر نور قرار می گیرد و صفحات در معرض نور ماورا بنفش شدید قرار می گیرند. از آنجا که ماسک در نواحی الگوی مدار چاپی شفاف است ، مقاومت در برابر نور در آن مناطق تحت تابش قرار می گیرد و بسیار محلول می شود.

آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

۷ : ماسک برداشته می شود ، و سطح پانل ها با یک توسعه دهنده قلیایی پاشیده می شود

که مقاومت نوری تحت تابش را در نواحی الگوی مدار چاپی حل می کند ، و فویل مس را در معرض سطح بستر قرار می دهد.

۸ : سپس صفحات با مس آبکاری می شوند. فویل موجود در سطح بستر در این فرآیند به عنوان کاتد عمل می کند و مس در مناطق فویل در معرض ضخامت حدود ۰٫۰۰۱-۰٫۰۰۲ اینچ (۰٫۰۲۵-۰٫۰۵۰ میلی متر) آبکاری می شود.

مناطقی که هنوز با مقاومت در برابر نور پوشانده شده اند نمی توانند مانند کاتد عمل کرده و روکش کاری نشوند. سرب قلع یا یک پوشش محافظ دیگر در بالای آبکاری مس پوشانده می شود تا از اکسید شدن مس جلوگیری شود و به عنوان مقاومت برای مرحله بعدی تولید باشد.

۹ : مقاومت در برابر نور با تخته های حلال از روی تخته ها برداشته می شود تا فویل مسی بستر بین الگوی مدار چاپی اندود شود. تخته ها با محلول اسیدی پاشیده می شوند که فویل مس را از بین می برد. آبکاری مس روی الگوی مدار چاپی توسط پوشش سرب قلع محافظت می شود و تحت تأثیر اسید قرار نمی گیرد.

اگر به تعمیرات برد های الکترونیکی علاقه کند هستید میتوانید در دوره های آموزش تعمیرات برد الکترونیکی شرکت کنید

اتصال انگشتان تماس

۱۰ : انگشتان تماس برای اتصال به مدار  برد چاپی به لبه بستر متصل می شوند. انگشتان تماس از بقیه تخته ها پوشانده می شوند و سپس آبکاری می شوند. آبکاری با سه فلز  زیر انجام می شود:

 • قلع سرب
 • نیکل
 • طلا.

ذوب شدن پوشش سرب قلع بر روی برد الکترونیکی

۱۱ : پوشش سرب قلع روی سطح الگوی مدار چاپی مس بسیار متخلخل است و به راحتی اکسید می شود. برای محافظت از آن ، پانل ها از طریق اجاق گاز “مجدد” یا حمام روغن داغ عبور داده می شوند که باعث ذوب شدن سرب قلع یا دوباره جوشیدن آن در سطح براق می شود.

آب بندی ، استنسیل کردن و برش پانل ها

۱۲ : هر پانل با اپوکسی مهر و موم شده است تا در هنگام اتصال قطعات از آسیب دیدن مدارها جلوگیری شود. دستورالعمل ها و سایر علائم روی تابلوها قرار می گیرند.

سپس پانل ها به تخته های جداگانه بریده می شوند و لبه ها صاف می شوند.

نصب قطعات نهایی در برد الکترونیکی (آموزش تعمیرات برد الکترونیکی )

۱۴ : تابلوی جداگانه از چندین ماشین عبور می کنند که اجزای الکترونیکی را در محل مناسب خود در مدار قرار می دهند. اگر قرار است از فناوری نصب سطح برای نصب قطعات استفاده شود ، ابتدا تخته ها از طریق یک لحیم لحیم کاری خودکار عبور می کنند ، که یک لکه خمیر لحیم کاری را در هر نقطه تماس با اجزا قرار می دهد.

اجزای بسیار کوچک ممکن است توسط یک “تراشه تیرانداز” قرار داده شوند که اجزای سازنده را به سرعت روی صفحه قرار دهد یا آنها را شلیک کند. اجزای بزرگتر ممکن است به صورت رباتیک قرار گیرند.

بعضی از اجزا ممکن است برای قرار دادن رباتیک خیلی بزرگ یا عجیب و غریب باشند و بعداً باید به صورت دستی قرار بگیرند و لحیم شوند.

آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

۱۵: سپس قطعات به مدارها لحیم می شوند. با استفاده از فناوری نصب سطح ، لحیم کاری با عبور تابلوها از یک فرآیند بازآفرینی دیگر انجام می شود که باعث ذوب شدن خمیر لحیم کاری و ایجاد اتصال می شود.

۱۶ : باقی مانده شار از لحیم کاری بسته به نوع لحیم مورد استفاده با آب یا حلال تمیز می شود.

بسته بندی (آموزش برد الکترونیکی )

۱۷ : مگر اینکه بلافاصله از مدارهای چاپی استفاده شود ، آنها به صورت جداگانه در کیسه های پلاستیکی محافظ برای ذخیره سازی یا حمل و نقل بسته بندی می شوند.

کنترل کیفیت برد الکترونیکی (آموزش برد الکترونیکی)

در تمام مراحل ساخت بازرسی های بصری و الکتریکی برای تشخیص نقص انجام می شود. برخی از این نقص ها توسط ماشین های خودکار تولید می شوند. به عنوان مثال ، اجزای سازنده گاهی اوقات روی برد جابجا نمی شوند یا قبل از لحیم کاری نهایی جابجا می شوند.

نقص های دیگر به دلیل استفاده بیش از حد از خمیر لحیم کاری ایجاد می شود ، که می تواند باعث جاری شدن جریان یا لحیم شدن لحیم کاری بیش از حد در دو مسیر مدار چاپی مجاور شود.

آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

گرم شدن لحیم کاری خیلی سریع در آخرین فرآیند دفع مجدد می تواند باعث ایجاد اثر “سنگ قبر” شود در حالی که یک انتهای یک جز component از صفحه بالا می رود و تماس نمی گیرد.

بردهای تکمیل شده همچنین از نظر عملکرد عملکرد آزمایش می شوند تا اطمینان حاصل شود که خروجی آنها در حد مطلوب است. برخی از تابلوها تحت آزمایشات محیطی قرار می گیرند تا عملکرد آنها تحت شدت گرما ، رطوبت ، لرزش و ضربه تعیین شود.

مواد سمی و ملاحظات ایمنی در آموزش ساخت برد های الکترونیکی

لحیم کاری که برای ایجاد اتصالات الکتریکی روی PCB استفاده می شود حاوی سرب است که ماده سمی محسوب می شود. بخارهای حاصل از لحیم کاری به عنوان یک خطر بهداشتی در نظر گرفته می شود و عملیات لحیم کاری باید در یک محیط بسته انجام شود. بخارها باید قبل از تخلیه در جو ، استخراج و تمیزکاری مناسب داده شوند.

بسیاری از محصولات الکترونیکی حاوی PCB در طی ۱۲ تا ۱۸ ماه منسوخ می شوند. پتانسیل ورود این محصولات منسوخ به جریان پساب و ختم شدن در محل دفن زباله ، بسیاری از دوستداران محیط زیست را نگران کرده است.

تلاش برای بازیافت محصولات الکترونیکی شامل نوسازی بردهای الکترونیکی قدیمی و فروش مجدد آنها به مشتریانی است که نیازی به پیشرفته ترین الکترونیک الکترونیکی ندارند و یا به آنها دسترسی دارند. سایر لوازم الکترونیکی از هم جدا شده و قطعات کامپیوتر برای فروش مجدد و استفاده مجدد در محصولات دیگر ذخیره می شود.

آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

در بسیاری از کشورها در اروپا ، طبق قانون ، تولیدکنندگان ملزم به خرید محصولات دست دوم خود کرده و آنها را قبل از دفع برای محیط زیست ایمن می کنند. برای تولیدکنندگان لوازم الکترونیکی ، این بدان معنی است که آنها باید لحیم سمی را از PCB خود حذف و بازیابی کنند.

این یک فرآیند گران قیمت است و تحقیقات در مورد توسعه ابزارهای غیر سمی ایجاد اتصالات الکتریکی را تحریک کرده است. یک رویکرد امیدوار کننده شامل استفاده از پلاستیک های قالب دار محلول در آب ، رسانای الکتریکی برای جایگزینی سیم ها و لحیم کاری است.

آینده بردهای الکترونیکی

کوچک سازی محصولات الکترونیکی همچنان تولید برد الکترونیکی را به سمت تخته های کوچکتر و دارای بسته بندی انبوه تر با قابلیت های الکترونیکی بیشتر هدایت می کند. پیشرفتهای فراتر از بردهایی که در اینجا شرح داده شده اند ، شامل صفحات سه بعدی پلاستیکی قالب دار و استفاده بیشتر از تراشه های مدار مجتمع است. این پیشرفتها و سایر پیشرفتها باعث می شود که تولید بردهای الکترونیکی برای سالهای متمادی یک میدان پویا باشد.

 

 

 

آموزش تعمیرات گوشی آیفون آموزش تعمیرات لپ تاپ
آموزش تعمیرات پکیج آموزش تعمیرات کولر
آموزش تعمیراتECU آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی
آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی آموزش تعمیرات سانترال
آموزش رباتیک آموزش تعمیرات هارد

 

آیا پس از اتمام دوره ی آموزش تعمیرات برد الکترونیکی مدرک معتبر صادر می شود؟

بله در آکادمی آموزشی تهران پس از پایان دوره به کارآموزان مدرک فنی حرفه ای اعطا میشود.

آیا امکان پرداخت اقساطی شهریه آموزش تعمیرات برد الکترونیکی وجود دارد؟

بله، ما برای شما عزیزان این امکان را ایجاد کرده ایم که شهریه دوره های اموزشی را به صورت اقساطی پرداخت کنید.

منظور از تضمینی بودن آموزش برد الکترونیکی چیست؟؟

تضمینی بودن آموزش به این منظور است که شما در صورت عدم یادگیری میتوانید به صورت رایگان در دوره های بعدی شرکت کنید.

افراد شاغل چگونه میتوانند در دوره های آموزشی شرکت کنند؟؟

ما برای افراد شاغل یک دوره ی جداگانه در نظرگرفته ایم که بتوانند در روزهای تعطیل و آخرهفته ها در آن شرکت کنند.

تخفیف های آکادمی آموزشی تهران به چه صورت است؟؟

در آموزشگاه ما کار آموزانی که پس از اتمام دوره اول برای ثبت نام در دوره های بعدی اقدام کنند و یا اینکه هنرجوی دیگری را به آموزشگاه ما معرفی کنند از تخفیف ویژه ما برخوردار خواهند شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.