مقالات آموزشی

تجهیزات اتاق عمل چیست ؟

تجهیزات اتاق عمل چیست ؟

 در آغاز این مقاله ابتدا بهتر است که تاریخچه  ای از تجهیزات اتاق عمل را برای شما بیان کنیم با ما همراه باشید …

تجهیزات اتاق عمل

تاریخچه تجهیزات اتاق عمل گسترده است و بسته به نوع تجهیزات متفاوت است. برخی از اتاقهای اولیه که به عنوان اتاق عمل نیز شناخته می شوند ، در اوایل دهه 1800 مورد استفاده قرار گرفتند. جراحی ها در ساعات روشنایی روز انجام می شود زیرا برق وجود ندارد. بعلاوه ، از شمع ها اغلب برای روشنایی اضافی استفاده می شد .

در ایالات متحده ، از روش استریل تا دهه 1890 استفاده نمی شد و جراحان فقط پس از عمل جراحی دست های خود را می شستند

در دهه 1900 ، آسپسیس یا جلوگیری از ورود باکتری به زخم یا تجهیزات استریل ، عملی شد. تجهیزات عملیاتی را می توان از طریق جوشاندن ، استفاده از اتوکلاو و ضد عفونی کننده های شیمیایی استریل کرد. پزشکان شروع به پوشیدن کتهای سفید کردند و تخت و میزهای عمل با پارچه های تمیز ساخته شدند

انواع تجهیزات اتاق عمل

تجهیزات اتاق عمل

اتاق های عمل برای جراحان و کارکنان جراحی طراحی شده اند تا اقدامات جراحی را انجام دهند که به زمان ، صبر ، تمرکز و ایمنی نیاز دارد. تجهیزات مختلفی برای استفاده در اتاق عمل مورد نیاز است.

چراغهای جراحی :

 نورپردازی جراحی با کیفیت بالا برای انجام مراحل پیچیده در اتاق عمل ضروری است. چراغ های جراحی به گونه ای طراحی شده اند که نور سفید و درخشان را برای روشن کردن محل جراحی و از بین بردن سایه ها ایجاد می کنند ، در حالی که کارکنان جراحی را خنک نگه می دارند. چراغ های LED یا چراغ های هالوژن دو نوع چراغ جراحی هستند. نورپردازی جراحی به دلیل مزایای زیاد LED از فناوری رشته ای به فناوری LED دور می شود: رنگ سفید خالص ، گرمای کمتر در زمینه جراحی ، ارائه دقیق تر رنگ و کنترل بهتر سایه.

میزهای عملیاتی :

 میزهای جراحی که به آنها میزهای جراحی نیز گفته می شود ، برای هر اتاق عمل ضروری است. یک بیمار در طی یک عمل جراحی روی میز عمل دراز می کشد. هدف از این جدول این است که بیمار در حین کار تیم جراحی در محل خود باشد و ممکن است با استفاده از لوازم جانبی میز جراحی به قسمت های مختلف بدن بیمار کمک کند. میزهای عملیاتی عمومی برای انجام طیف وسیعی از روشها در حالیکه بقیه برای روشهای خاص ، به عنوان مثال میزهای ارتوپدی ، طراحی شده اند.

تجهیزات بوم :

جراحی های Boom ، که به عنوان تجهیزات بوم یا سیستم های مدیریت تجهیزات (EMS) نیز شناخته می شوند ، برای محدود کردن سیمهای برق از تجهیزات مختلف در OR طراحی شده اند که می تواند منجر به خطرات جدی برای کارکنان شود. با از بین بردن درهم و برهمی از طناب های مختلف ، بوم های جراحی میزان فضای کار در اتاق عمل را افزایش می دهند. بومز همچنین محفظه تجهیزات مختلفی را فراهم می کند و اجازه می دهد تا تجهیزات به بهترین وجهی بیمار و نیازهای تیم جراحی را برطرف کند. بوم ها از سقف معلق هستند و در اتاق عمل به راحتی حرکت می کنند. بوم ها در طرح های مختلفی ارائه می شوند. طراحی انتخاب شده توسط تاسیسات ممکن است به نیاز فضای OR بستگی داشته باشد.

نمایش های جراحی :

 جراحی با حداقل تهاجم به جراحان و اعضای تیم جراحی نیاز دارد تا آناتومی بیمار را در نمایشگرهای جراحی بصورت پیچیده تجسم کنند. آنها همچنین تجسم روش را برای همه اعضای تیم فراهم می کنند. نمایشگرهای جراحی ، از جمله نمایشگرهای دیواری و نمایشگرهای با اندازه بزرگ ، روی بازوهای سبک جراحی ، ستون های تجهیزات یا یک دیوار نصب می شوند و برای نمایش نمای واضح و شفاف محل جراحی استفاده می شوند. نمایشگرهای جدید جراحی ممکن است با کیفیت بالا یا تصویر 4K را ارائه دهند.

سیستم های یکپارچه سازی اتاق عمل  OR Integration :

 اتصال تصویر و فیلم در اتاق عمل برای بهبود گردش کار ، راهنمایی روش و همکاری همکار است. با اجازه دادن به تجهیزات OR برای برقراری ارتباط با یکدیگر از طریق فناوری ، ادغام OR به کارکنان OR امکان می دهد تا در زمان واقعی هماهنگ و همکاری کنند. علاوه بر این ، یکپارچه سازی امکان کنترل از راه دور چندین قطعه از تجهیزات را فراهم می کند و ممکن است باعث کاهش ترافیک در نزدیکی قسمت جراحی شود. کاهش بیشتر در ترافیک اتاق ممکن است حاصل شود زیرا ادغام امکان مشاهده و ارتباط از راه دور توسط افرادی را فراهم می کند که در غیر این صورت ممکن است وارد محل جراحی شوند. این کاهش ترافیک ممکن است خطر عفونت محل جراحی را کاهش دهد.

گرمکن پتو :

 گرم کننده های پتو که به آن کابینت های گرم کننده نیز گفته می شود ، برای ذخیره و گرم کردن مایعات داخل وریدی (IV) ، ملافه ها و پتوها استفاده می شود. گرم نگه داشتن مایعات و ملحفه برای استفاده بیمار به کاهش خطر هیپوترمی کمک می کند. حفظ دمای طبیعی بدن در حین جراحی می تواند چالش برانگیز باشد. این فناوری نه تنها راحتی را فراهم می کند بلکه در حفظ دمای طبیعی بدن نیز کمک می کند. دمای طبیعی بدن با بهبود نتایج بیمار ارتباط دارد. گرم کننده های پتو ممکن است یک ، دو یا سه محفظه داشته باشند و ممکن است متحرک یا ثابت باشند.

اسکراب سینک :

 شستن دست و بازو با استفاده از اسکراب جراحی قبل از انجام عمل برای جلوگیری از عفونت در محیط جراحی امری حیاتی است. سینك اسكراب توسط كارمندان OR برای “پاك كردن” قبل از جراحی استفاده می شود. شستن دستها یکی از مهمترین راههای جلوگیری از انتقال باکتریها است. سینک ظرفشویی ها عملکرد هندزفری را ارائه می دهند.

روشن ، بنابراین خطر آلودگی در طول فرایند شستن دست را کاهش می دهد.

ایستگاه های مستند سازی پرستار :

 ایستگاه های اسناد پرستار توسط پرستاران OR استفاده می شوند. مستند سازی اطلاعات پزشکی مربوط به مورد جراحی برای به روز نگه داشتن و صحت سوابق پزشکی بیمار بسیار حیاتی است و به ارائه دهندگان خدمات مراقبت دسترسی به اطلاعات بیمار را می دهد. این ایستگاه ها می توانند تجهیزات الکترونیکی را در خود جای دهند ، و میز کار را برای اهداف گزارشگری و نمودار تهیه کنند. ایستگاه های اسناد پرستار راحتی و ابزارهای سازمانی را که پرستاران برای مدیریت موثر اطلاعات بیمار نیاز دارند ، فراهم می کنند.

تجهیزات اتاق عمل

تجهیزات بیمارستانی

استفاده از تجهیزات اتاق عمل

اینکه کدام تجهیزات پزشکی برای اتاق عمل انتخاب می شود بستگی به امکانات و نیاز بیمار دارد. به عنوان مثال ، اتاق های عمل با پیچیدگی بالا ممکن است به یک سیستم یکپارچه پیشرفته یا پیشرفته یا یکپارچه نیاز داشته باشند. مراکز کوچک جراحی سرپایی ممکن است بودجه کمتری داشته باشند ، که می تواند تصمیمات خرید آنها را تحت تأثیر قرار دهد. صرف نظر از امکانات یا کاربری ، هر قطعه از تجهیزات برای اهداف حیاتی خود در OR عمل می کند:

از نورهای جراحی برای روشنایی محل جراحی استفاده می شود

از میزهای جراحی برای قرار دادن بیمار در طی یک عمل جراحی استفاده می شود و بسته به روش کار ممکن است تنظیم شود

بوم های جراحی سیمهای الکتریکی متصل به تجهیزات مختلف را در OR پنهان می کنند تا خطرات ناشی از آن کاهش یابد. آنها می توانند وسایلی را در خود جای دهند که آن را متحرک ساخته و بتواند در مکانهای مختلف اطراف اتاق قرار گیرد

نمایشگرهای جراحی برای نمایش منظره ای از محل جراحی برای تجسم واضح استفاده می شوند

سیستم های یکپارچه سازی اتاق عمل به کارمندان OR امکان می دهد تا از طریق ارتباطات ویدئویی و تصویربرداری در تصمیم گیری های پزشکی هماهنگ و همکاری کنند

از گرم کننده های پتو برای نگهداری و گرم کردن مایعات داخل وریدی (IV) ، ملافه ها و پتوها استفاده می شود

سینك اسكراب توسط كارمندان OR برای “پاك كردن” قبل از جراحی استفاده می شود و خطر عفونت را كاهش می دهد

ایستگاه های اسناد پرستار برای قرار دادن تجهیزات الکترونیکی استفاده می شود و میز کار برای گزارشگری و نمودار سازی را فراهم می کنند

از کجا می توان تجهیزات اتاق عمل را خریداری کرد؟

تجهیزات پزشکی با کیفیت و بادوام برای یک OR ایمن و مفید بسیار حیاتی است. کارکنان جراحی و سایر مراکز باید در مورد محصولات موجود از تولیدکنندگان مختلف تجهیزات پزشکی تحقیق کرده و تصمیمات خرید خود را بر اساس کیفیت تجهیزات ، پشتیبانی خدمات پس از خرید و قیمت و سایر عوامل اتخاذ کنند. از آنجا که انتخاب تجهیزات اتاق عمل مناسب معمولاً یک تصمیم طولانی و کاملاً فکر شده است ، خرید تجهیزات معمولاً از طریق نماینده فروش یا توزیع کننده انجام می شود. ایجاد مشارکت با نمایندگان فروش و / یا توزیع کنندگان می تواند تجربه یکپارچه ای را از تصمیم اولیه در طول چرخه حیات محصول تضمین کند.

برای ثبت نام در دوره های تجهیزات اتاق عمل و بیمارستانی اینجا کلیک کنید برای ثبت نام در دوره های تجهیزات پزشکی اینجا کلیک کنید

جهت اطلاع از سایر آموزش های فنی و حرفه ای از لینک های مربوطه اقدام نمایید.

✔️ – آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی
✔️ – آموزش تعمیرات برد الکترونیکی
✔️ – آموزش تعمیرات موبایل
✔️ – آموزش تعمیرات لپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید