مقالات آموزشی

چگونه ال ای دی و ای سی دی تلوزیون خود را تعمیر کنیم؟

چگونه ال ای دی و ای سی دی تلوزیون خود را تعمیر کنیم؟ تلویزیون یکی از دستگاه های بسیار کاربردی می باشد به طوری که هر روزه در هر خانه ای مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع هوشمند بودن آن نیز یکی از ویژگی های بسیار موثر در رشد استفاده از تلویزیون ها شده. به عنوان مثال می توان آن را به اینترنت یا بلوتوث وصل نمود و بسیاری از کارهای دلخواه را انجام داد. اکنون مسئله این است که اگر ال سی دی یا ال ای دی یک تلویزیون مشکل پیدا کرد چگونه آن را تعمیر کنیم؟ از همین رو قصد داریم که تا حد امکان آموزش هایی را به صورت روان و آسان را به شما بیاموزیم.

 اجزای اصلی یک تلویزیون و رایج ترین خرابی های یک تلویزیون ال سی دی و ال ای دی و تعمیر آن :

چگونه ال ای دی و ای سی دی تلوزیون خود را تعمیر کنیم؟

پنل تلویزیون:

از جمله قسمت های مهمی است که با ضربه دیدن ممکن است خسارت زیادی را بر روی دوش شما بگذارد به همین خاطر این قطعه گران قیمت با حساسیت بالایی تعمیر می شود. اما در صورت شکستگی پنل lcd  یا led به قطعه فلت پنل تلویزیون نیز که رنگ ها را منتقل می کند صدمه وارد می کند. تعمیر پنل که از اصلی ترین قطعه های مهم یک تلویزیون است و معمولا امکان تعمیر آن خیلی پایین است و اغلب تعویض می شود. علل تعویض یک پنل می تواند ضربه خوردگی، آب خوردگی و یا شکستگی باشد.

کند شدن کارکرد تلویزیون:

چگونه ال ای دی و ای سی دی تلوزیون خود را تعمیر کنیم؟این مشکل زمانی رخ می دهد که هیچ ایرادی در فرستنده تصویر وجود ندارد، اما تصویر بسیار کند نمایش داده می شود و این بخاطر عدم کارکرد سریع پنل است که در دریافت اطلاعات ورودی بسیار کارکردی کند دارد و در این مواقع پیکسل ها نمی توانند اطلاعات درستی را نشان دهند.

اما باید گفت اولین راه حل برای رفع این مشکل این است که آنتن و فرستنده هایی را به ال سی دی متصل کنید که می تواند به رفع آن کمک کند اما اگر باز هم این مشکل وجود داشت اقدام به تعویض پنل کنید.

تعمیرات ال سی دی و ال ای دی
چگونه ال ای دی و ای سی دی تلوزیون خود را تعمیر کنیم؟

آبخوردگی :

اگر تلویزیون ال سی دی شما دچار آب خوردگی شود تصاویر با رنگ های غیر واقعی و بی کیفیت و غیر قابل تماشا می باشد. پدیده آب خوردگی به مدارات الکترونیکی صدمه می زند و دچار سوختگی و اتصالات فیزیکی می شود. آبخوردگی به دلیل وجود رطوبت در فلت می باشد فلت در قسمتی از پنل صفحه نمایش وجود دارد که برای نمایش یک تصویر چندین بار آن را مورد پردازش قرار می دهد و به واسطه کانال های ارتباطی به پنل انتقال داده می شود.اما سوال این است که چگونه آن را برطرف کنیم؟ وقتی تلویزیون ال سی دی شما در این وضعیت قرار گرفت باید با دستمال بسیار لطیف برای نظافت آن استفاده کنید و از هیچ گونه مواد شوینده ای استفاده نشود و از پاشیدن آب یا مواد مرطوب خودداری کنید.

خطوط اضافی بر روی صفحه نمایش:

ایجاد برخی از خطوط افقی یا عمودی بر روی صفحه نمایش نشان از خرابی ال سی دی است که مسلما با پنل در ارتباط است و یکی از علل خرابی پنل نیز می باشد. تنها راه حل برای رفع این مشکل تعمیر آن است که اغلب افراد به دلیل هزینه بالا، ترجیح به جایگزین کردن محصولی دیگر هستند.

صدا هست اما تصویر نیست:

در تلویزیون های ال ای دی این مشکل بسیار رایج است و معمولا مشکل خرابی از قسمت بک لایت تلویزیون می باشد که معمولا بر اثر نبود نور در پس زمینه تلویزیون است که اغلب بسیار کم نور می شود قابل مشاهده نیست.

برای رفع این مشکل یا باید آن را تعمیر و یا باید تعویض شود معمولا تعویض بهتر از تعمیر است چرا که با تعمیر امکان به وجود آمدن همین مشکل وجود دارد.

چگونه ال ای دی و ای سی دی تلوزیون خود را تعمیر کنیم؟

دیر روشن شدن تلویزیون:

گاهی پیش می آید که با روشن کردن تلویزیون شاهد وقفه یا مشکل دیر روشن شدن دستگاه باشیم!

زمانی این پدیده رخ می دهد که در پاور برد دستگاه کالیژن هایی وجود داشته باشد به همین دلیل با مختل کردن این قسمت سبب دیر روشن شدن تلویزیون می شود.

برای رفع این مشکل هتر است تا دیر نشده اقدام کنید زیرا ممکن است با گذشت مدتی دستگاه شما به طور کامل خاموش شده و دیگر امکان استفاده از آن را از دست بدهید.با تعویض یا تعمیر این بخش خیال خود را از سلامت دستگاه راحت کنید.

خاموش شدن ناگهانی تلویزیون:

اگر دستگاه شما هم به طور ناگهانی خاموش می شود بهتر است تنظیمات ارائه شده را انجام دهید از جمله:

تنظیم ریموت کنترل بر روی گزینه power،غیر فعال کردن cec،امکان اینکه مشکل از ریموت باشد وجود دارد به همین سبب باتری های آن را جدا کنید، ریست کردن مجدد دستگاه، استفاده از آپشن بازگشت به تنظیمات کارخانه و…

مشکل نبود صدا و تاخیر در صدا:(چگونه ال ای دی و ای سی دی تلوزیون خود را تعمیر کنیم؟)

اگر شما هم با این مشکل روبرو شدید نکات زیر را بررسی کنید:اطمینان کامل از متصل بودن کابل صدا و یا hdmi، بررسی تنظیمات صدا تلویزیون، در صورت رفع نشدن مشکل بهتر است از کابل های دیگری استفاده کنید.

اگر مشکل تلویزیون شما در تاخیر صدا است روش های زیر را امتحان کنید: در صورت استفاده از بلندگو های جداگانه در تنظیمات گزینه lip sync یا audio delay را فعال کنید، در صورت استفاده از بلندگوهای تلویزیون نیز lip sync یا audio delay فعال کنید.ورودی صدا را بر روی pc قرار دهید و مجددا امتحان کنید.

چگونه ال ای دی و ای سی دی تلوزیون خود را تعمیر کنیم؟

نکاتی در خصوص نگهداری از تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی:

و اما در خصوص نگهداری از تلویزیون باید گفت که اکثر مردم بر اساس بی دقتی و بدون رعایت برخی نکات باعث صدمه رسیدن به دستگاه می شوند، به عنوان مثال: تلویزیون را با دستمال خیس پاک کردن، قرار دادن پارچه یا روانداز روی tv، قرار دادن تلویزیون در نزدیک پنجره، گذاشتن تلویزیون نزدیک نور و گرما و…

برای تعمیرات ال سی دی گوشی میتوانید اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید